AINAVA

(teātra žanrs - mūzikls)

Glezna AGRS PAVASARIS (1899), LNMM kolekcija

Autors VILHELMS PURVĪTIS (1872 – 1945)Ainava ir glezniecības žanrs, kas attēlo dabasskatus vai apdzīvotas vietas. Ainava ir jebkas, kas notiek ārpus iekštelpām un kur nepiedalās cilvēks. Visbiežāk ainavās ir redzama ir jūra, kalni, meži. Bet tikpat labi ainava ir arī glezna, kurā attēlots kosmoss. Pirmsākumos mākslinieki ainavas gleznoja savās darbnīcās, bet vēlāk viņi sāka iet laukā jeb plenērā un gleznot dabu tieši tādu, kāda tā ir konkrētajā brīdī.
Latvijas izcilākais ainavu gleznotājs, protams, ir Vilhelms Purvītis. Viņa vārdu Latvijā zina pat tie, kas par mākslu praktiski nezina neko. Purvītis ielicis pamatakmeņus trim ļoti būtiskām lietām Latvijas mākslā – Mākslas akadēmijai, Mākslas muzejam un nacionālajai ainavu glezniecībai. Saka, ka viņam ainavās ir izdevies noķert Latvijas kodu. Latvijas ainavas definīciju. Purvītis ir ietekmējis to, kā mēs redzam Latvijas dabu, mēs esam sākuši redzēt to viņa acīm. Ieraugot kādu raksturīgu ainavu reālā dabā, mēs sakām: “Lūk, tas ir Purvītis!”
Viens no Purvīša mīļākajiem motīviem Latvijas dabā ir kūstošs sniegs. Pirmkārt, noķert kustību – šajā gadījumā to, kā kūst sniegs – ir viena no vissarežģītākajām lietām glezniecībā. Otrkārt, Purvītim patika tieši šis brūnais, dubļainais pavasaris, kuram cilvēki brien cauri savos gumijniekos, gaidot, kad tad vienreiz beigsies šī “šļura”. Lai gan ārēji Purvītis bija smalks kungs, kurš staigāja ar spieķi un baltiem cimdiem, savā būtībā viņš bija vienkāršs latviešu zemnieks.
Pavasara tēmai Purvītis ir veltījis visvairāk ainavu. Kūstošais sniegs un ņirbošie palu ūdeņi ir kā pusaudžu vecums, puberitātes iestāšanās. Viss ir uzbudinājuma pilns, knieš, ņirb spārgst laukā, neviens nevar nosēdēt mierā, gribas visu un neko. Reizē Purvītis par šo dabā vai arī – cilvēka vecumā – tik pretrunīgo brīdi savos darbos runā ļoti poētiski. Viņa ainavas ir ritmiskas un plūstošas kā dzeja. Vai kā mūzika. Vilhelms Purvītis – “Agrs pavasaris”!

Gleznas ārpus rāmjiem (Portrets)

Gleznas ārpus rāmjiem (Sadzīves žanrs)

Gleznas ārpus rāmjiem (Klusā daba)

Gleznas ārpus rāmjiem (Akts)

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec