Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam

Režisore - Baņuta Rubesa
Aktrise Indra Burkovska Emīlijas lomā
Kalpone Berta – Laila Baumane
Čells - Rasa Sapiete, Vijole - Gints Sapietis
Gaismu mākslinieks - Rauls  Lorencis
Scenogrāfe - Dace Džeriņa
Tērpu māksliniece - Iveta Vecenāne, Tērpi - Odetas Birmanes meistardarbnīca

Izrādes laikā tiek demonstrēta dokumentāla filma par Emīliju Benjamiņu.

"Daudz netrūka, ka es savas dzīves gaitas būtu sākusi taisni starp avīzēm un autiņu vietā būtu ietīta avīžu papīrā."

/Emīlija Benjamiņa/

Pirmizrādi monoizrāde "Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam." piedzīvoja 2009.gada 9. aprīlī.

Tā stāsta par avīžu pārdevēju, kura kļuva par Latvijas pirmo lēdiju. Par sievieti, kas ar avīzēm, reklāmām, romāniem un modi uzbūvēja sev karaļvalsti Latvijā. Tas ir stāsts par mīlestību un varu, no revolūcijas līdz diktatūrām.

Viena no Latvijas vadošajām režisorēm Baņuta Rubesa radījusi neparastu izrādi par Emīliju Benjamiņu (1881. – 1941.), kas bija ekstravaganta, valdonīga, un ļoti ietekmīga uzņēmēja un sabiedrības dāma.

Kā stāsta režisore un izrādes scenārija autore Baņuta Rubesa, par preses magnāti Benjamiņu varētu uzņemt veselu seriālu, tāpēc izrādei "Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam", pētot vēstures materiālus, izvēlēti tikai paši nozīmīgākie Emīlijas dzīves notikumi.

Latvijā nekad nav kronēts oficiāls karaļpāris, bet nekronētais noteikti ir Emīlija un Antons Benjamiņi. Benjamiņi bija preses magnāti, vispieprasītākā dienas laikraksta "Jaunākās Ziņas" un ģimenes žurnāla "Atpūta" īpašnieki un izdevēji. Emīlija Benjamiņa vienmēr ap sevi pulcējusi diplomātus, rakstniekus, māksliniekus un citus smalkāko aprindu pārstāvjus. Benjamiņas gaitas bijušas ne vien kafijas tantiņu sarunu tēma, bet arī aktuāla tēma, ko regulāri apspriest tā laika žurnālistiem.

"Izrādes skatītāji var redzēt mūsu Benjamiņu – sievieti-lokomotīvi, kura mēģina izskaidrot modernā cilvēka būtību. Mūs interesē viņas attieksme pret varu," stāsta režisore.

"Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam" līdzinās brīvai improvizācijai, kurā skatītājs ir iesaistīts interesantā dialogā, ļaujot viņam it kā nejauši kļūt par līdzdarbojošos personāžu.

Izrādes nepiespiesto gaisotni rada aktrise Indra Burkovska, kura lieliski iejutusies Benjamiņas lomā. Tēla tik reāla iedzīvināšana izdevusies, jo arī pati aktrise ieguldījusi lielu darbu izrādes gatavošanā. "Šoreiz mēs negājām ierasto ceļu, kad aktieris mācās jau gatavu lugas tekstu. Izrādi ar režisori veidojām etīžu formā, kopīgi meklējot tās lietas, notikumus, frāzes un nianses, kas palīdz izjust un atklāt Benjamiņas personību," stāsta Indra Burkovska.

Izrāde notiek trijās telpās trijās daļās ar vienu starpbrīdi. Starpbrīža laikā tiek rādīts dokumentāls stāsts par Emīlijas Benjamiņas pēdējām dzīves dienām izsūtījumā. Skatītājiem ir iespēja iejusties diametrāli pretējās noskaņās – no pamestas telpas aukstā tukšuma līdz greznai pieņemšanai pie Emīlijas Benjamiņas.

Emīlija Benjamiņa

Benjamiņa - Fotogalerija

Raksti un raidījumi par izrādi

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec