Aisedora. Baskājainā dejotāja

 

MMAF, turpinot izrāžu virkni par spilgtām personībām Latvijas un pasaules kultūrā un mākslā, ir iestudējis izrādi par 20.gs. sākuma amerikāņu dejotāju Aisedoru Dunkani (Isadora Duncan, 1878 - 1927).

Dramaturgs: Als Vainers (Al Wainer), ASV
Laimas Žihāres
tulkojums
Režisors: Felikss Deičs
Aisedoras lomā: Indra Burkovska
Scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Zigrīda Atāle
Gaismas: Rauls Lorencis
Balss: Valdemārs Karpačs
Grimma mākslinieces: Agita Iļješāne un Dzintra Bijubena
Kostīmi: Odetas Birmanes meistardarbnīca
Videomākslinieks: Bruno Aščuks
Fotomāksliniece: Mārīte Meļņika

Izrādi papildina klasiskā mūzika un videosižets ar spāņu dejotājas Tamāras Rojo (Tamara Rojo) dejoto Aisedoru Dunkani.

"Es ticu, ka ikviena cilvēka mūžā ir sava garīgā līnija, augšupejoša līkne, un viss, kas pieder pie tās un to stiprina, ir mūsu reālā dzīve – pārējo var pielīdzināt pelavām, kuras atbirst mūsu dvēselei attīstoties. Man šāda garīgā līnija ir Māksla. Esmu pazinusi divus motīvus – Mīlu un Mākslu. Un itin bieži Mīla iznīcinājusi Mākslu, un gandrīz vienmēr Mākslas valdonīgais aicinājums ir pielicis punktu Mīlai. Starp Mākslu un Mīlu nevar būt ne saskaņa, ne saprašanās. Tikai nemitīga cīņa. Mana dzīve – mana dzīve tātad veltīta tām abām."

Aisedora Dunkane. Citāts no lugas.

Aisedora Dunkane bija pirmā baskājainā dejotāja, brīvās dejas stila radītāja un patiesi ģeniāla dejas improvizatore, kuras traģiskais, pretrunām pilnais dzīves gājumus un spožā dejas māksla radusi  atspoguļojumu dažādos mākslas žanros – kā piemēram, Aisedora Dunkane bija prototips Deivida Veisa (David Weiss) biogrāfiskajai novelei „Gars un miesa”, kas 1959.gadā tika publicēta ASV; Kino to 1968.gadā spilgti iemūžinājis režisors Kens Rasels (Ken Russel) filmā ”Isadora” ar izcilo aktrisi Vanesu Redgreivu (Vanessa Redgrave)  titullomā; 1981.gadā Karaliskā baleta horeogrāfs Kenets Makmilans (Keneth McMillan) iestudēja baletu „Isadora”, kas ar lieliem panākumiem tika izrādīts Koventgārdenā.

Aisedoras Dunkanes biogrāfija

Mūsdienu deja

Aisedora - izrādes foto

Biļetes www.bilesuserviss.lv un www.bezrindas.lv vai pie producenta, zvanot 29470103

Informāciju sagatavoja
Izrādes producente: Laila Baumane
t.29470103 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec