Mūsdienu deja

20.gs. sākums ir laiks, kad kā protests klasiskajai dejai rodas dejas virziens, ko mūsdienās dēvē par moderno, mūsdienu vai laikmetīgo deju. Tā ir pilnīgi jauna izpratne par dejas mākslu, sava veida sacelšanās pret stingri noteiktām, gadu simteņiem izstrādātām, klasiskā baleta kustību sistēmām. Modernā deja ir brīva stila deja, kurā horeogrāfi izmanto emocijas un noskaņas, izstrādājot savu sižetisko ainu. Tā ir apzināta smaguma lietošana pretī gaisīgajiem un vieglajiem klasiskā baleta soļiem. Šo deju visbiežāk izpilda basām kājām un netradicionālā apģērbā.
Aisedora Dunkane bija viena no tām, kas 19./20.gs. mijā radīja jauno dejas virzienu - tērpusies puscaurspīdīgā grieķu tunikā, ar savu deju Aisedora Dunkane atjaunoja kopš antīkajiem laikiem aizmirstībai nodoto ķermeņa un dvēseles harmonijas ideju. Šodien laikmetīgajai dejai raksturīga sava filozofija un kustību māksla – deja veido sižetu, kas rodas, savienojot vairākas kustību formas – dejas improvizāciju, kontaktimprovizāciju, jogu, pilates, u.c.. Mūsdienu deja ietver citādu kustību filozofiju nekā klasiskā deja – mūsdienu deja tiecas uz anatomiski pareizām kustībām, izmanto fizikas likumus, lai dejojums būtu pēc iespējas ergonomiskāks un plūstošāks.
Mūsdienās laikmetīgās deja ir viens no populārākajiem dejas mākslas žanriem gan pasaulē, gan Latvijā un ietver daudzus un dažādus deju stilus.

Aisedora. Baskājainā dejotāja

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® | Crosstec