Padegs un Padegs




2015. gada 1. februārī pirmizrādi piedzīvoja iestudējums par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu (1911-1940)
PADEGS un PADEGS

 

Režisors: Varis Piņķis
Dramaturgs: Ivo Briedis
Lomās: Mārtiņš Upenieks un Inga Tropa
Mākslinieks: Māris Ruskulis
Gaismu mākslinieks: Rauls Lorencis
Producē: Mūzikas un mākslas atbalsta fonds

 

Latvijas mākslinieku vidū ir daudz personību, par kurām ir vērts veidot stāstus un uzvedumus. Tāpēc nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fons” (zīmols KULTŪRMARKA) turpina izrāžu un stāstu ciklu par spilgtām personībām kultūrā un mākslā, īstenojot izrādi par 20.gs. sākuma mākslinieku un slaveno Rīgas dendiju Kārli Padegu.

Izrādes foto

Izrādes video

 

 „Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par Latvijas kultūras zīmolu un ilustrēto žurnālu rotu. Viņa darbi Latvijas nedaudzajiem turīgajiem kolekcionāriem ir grūti pieejami un dārgi kārumi. ....
Viņa mākslas lielākās vērtības šobrīd varētu būt rafinēta rokas veiklība un izteiksmes dažādība, dzēlīga ironija un vēl nesaudzīgākā pašironija, bet, iespējams, vēl būtiskāka ir dzīves mūžīgās traģikas izjūta ne tikai kapitālisma krīzes apstākļos vien.”               
Jānis Kalnačs, „Kārlis Padegs”, Neputns, 2014, 6.lpp.


Kārlis Padegs (1911. gada 8. oktobris  - 1940. gada 19. aprīlis) -  latviešu grafiķis un gleznotājs bija ekstravaganta, savrupa un leģendāra personība Latvijas mākslas vēsturē. Plaši pazīstams kā 30. gadu Rīgas dendijs.


16 gadu vecumā Kārlis Padegs ieguva tiesības apmeklēt Latvijas Mākslas akadēmijas 1. kursa nodarbības. Akadēmiju un Vilhelma Purvīša vadīto dabasskatu meistardarbnīcu Kārlis Padegs pabeidza 1933.gadā. Jau agros studiju gados Padegam patika šokēt un pārsteigt publiku. Mākslinieks daudz zīmē sevi un dara to līdz pat mūža beigām, kļūdams par vienu no raksturīgākajiem savas mākslas tēliem. 1939. gadā, kas ir ārkārtīgi ražīgs gads, viņš pabeidza vairāk nekā četrdesmit lielu, mākslinieciski augstvērtīgu grafikas lapu. To lielākā daļa bija savdabīgas ilustrācijas  Knuta Hamsuna darbiem. Tomēr šķiet ar to arī mākslinieka spēki bija izsmelti un 1940. gada pavasarī viņš savā dzīvoklī Rīgā mira.


Starpkaru laikmeta Latvijas mākslā Kārlis Padegs tematiskā un formālā ziņā bija neparasts, šokējošs. Atveidojis modernās lielpilsētas dzīvi, ideālu sapņu pasauli, pievērsies pretkara tēmai, darinājis pašportretus. Raksturīga dzēlīga ironija, groteska, paradoksi, pretstati. Ekspresīva deformācija apvienojas ar estetizētu līniju. Kārļa Padega nozīmi lielā mērā nosaka tas, ka viņš bija pirmais mākslinieks, kurš konsekventi pievērsās visaptverošai ironijai. Turklāt skepse un ironija Padega darbos ir augstas kultūras pazīme, jo pauž nevis tiešu, bet pastarpinātu attieksmi pret pasauli.


Kārlis Padegs - pārelegants dendijs ar melnu spāniešu platmali un kvēlojošu cigareti zobos - promenēja pa Rīgas bulvāriem. 1932. gadā Padegs pārtapa spāņu caballero: mākslinieka galvu sedza mazliet ieslīpi uzlikta melna platmale ar neierasti platām malām, mugurā viņam bija garš tumša auduma mētelis ar polsterētiem pleciem, bet ap kaklu- koši sarkana šalle. Vienā rokā viņš turēja dzeltenus cūkādas cimdus, bet ar otru vēzēja bambusa spieķi. Kājās lepni strīpainās finansista bikses.


Rīgā, Merķeļa ielā iepretim Rīgas Latviešu biedrības namam ir uzstādīta Kārļa Padega piemiņas skulptūra.

http://neputns.lv/book/karlis-padegs/#.VJARP3snI5w

 

Kārļa Padega fotoportreti

(Kārlis Padegs 1929. gads)   (Kārlis Padegs. Ap 1932. gadu)
(Kārlis Padegs 1929.gads / Foto: Alfreds Pole, LMA informācijas centrs)                        (Kārlis Padegs. Ap 1932.gadu)                                                         

Varis Piņkis: „Kā režisoru un radošu personu, mani saista un interesē radoša personība Kārlis Padegs – viņa raksturs, uzskati, dzīves izpratne, laikmeta redzējums, idealizētā dekadence, drosmīgais erotisms dzīvē un kā tas viss krustojas un veido viņa mākslu. Ir sajuta, ka viņš sevi ir izdomājis. Mēģinājis savu privāto dzīvi, savu publisko personu veidot kā mākslas objektu. Manuprāt, viņa dzīve ir mēģinājums radīt artefaktu, kuru viņš tā arī nesasniedz... „


Izrādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālās mākslas muzejs, MD grupa, kultūras telpa 3MĀSAS.

(Kārlis Padegs 1934. gads)   (Padegs un restorāna klauns, 20.gs. 30.gadu pirmā puse)
(Kārlis Padegs 1934.gads / Foto: Heinrihs Bauers, Kārļa Baula fotodarbnīca, privātkolekcija)   (Padegs un restorāna klauns, 20.gs. 30.gadu pirmā puse, Lūcijas Kreicbergas fotosalons, privātkolekcija)

 

Informāciju sagatavoja
Izrādes producente: Laila Baumane
t.29470103 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec