Zibeņu domas. Irbīte

 

 

 

2018. gada 7. februārī pirmizrādi piedzīvoja izrāde par par gleznotāju Voldemāru Irbi (1893 – 1944) "Zibeņu domas. Irbīte"

    Dramaturģe: Rasa Bugavičute-Pēce       Režisore: Inga Tropa
    Aktieris: Juris Bartkevičs       Operatore: Elīna Matvejeva
    Komponists: Edgars Raginskis       Scenogrāfe: Ūna Laukmane
    Horeogrāfe: Liene Grava        

Izrādes garums: 1 stunda 15 minūtes.


Fotogalerija

Scenogrāfija

Izrāde "Zibeņu domas. Irbīte" ("Diena")

Zibens uzplaiksnījumi ("Diena")

Izrāde "Zibeņu domas. Irbīte" ("Diena")

Raksts vietnē "Satori" 

Par izrādi vietnē "Kroders"

Par izrādi žurnālā "Ir"

Diskusija par izrādi Latvijas sabiedriskajos medijos "klasika.lsm.lv"

 

 Izrāde par vienu no Latvijas pasteļglezniecības tradīciju aizsācējiem un savdabīgākajiem latviešu māksliniekiem, tautā sauktu Baskāji Irbīti, ir turpinājums Mūzikas un mākslas atbalsta fonda iestrādnēm un jau īstenotajām izrādēm šajā ciklā - veidot stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas kultūrā un mākslā.

Izrādi atbalsta VKKF, Rīgas Dome, Gulbenes novada pašvaldība, Teātra muzejs, MD grupa, kultūras telpa 3MĀSAS.

Voldemārs Irbe:

„Kas attiecas uz zīmēšanu – tad es esmu reālists, jo zīmēju tikai to, ko redzu. Pagātnes un nākotnes zīmēšana glezniecībā nav pareiza. Viņai pieder tikai tagadne– tā kā cilvēkam ar...."

Voldemārs Irbe dzimis 1893. gada 13. novembrī Beļavas pagastā, amatnieka ģimenē. Latviešu pasteļa glezniecības meistara mākslinieciskais briedums veidojās 20.gs. sākumā pēc pirmā pasaules kara un pastelim viņš palika uzticīgs līdz mūža galam. Acīmredzot darbs ar pasteli bija tuvāks mākslinieka nervozajai, nemierīgajai un kustīgajai dabai. Voldemārs Irbe bija ļoti savdabīgs cilvēks ar askētisku dzīvesveidu. Rīgas ielās bieži uzmanību saistīja neliela auguma cilvēks ar izspūrušiem matiem, pinkainu bārdu, basām kājām, ģērbies noskrandušās biksēs un virsvalkā, kurš teciņus skrēja iespiedis kasti un papīra mapi padusē. Tādu mākslinieku redzēja darbdienās un svētkos.

 

----------------------------------------------------------------------


Producē: Mūzikas un mākslas atbalsta fonds / www.kulturmarka.lv

Teātra izrāžu producēšanā MMAF darbojas kopš 2008. gada, kad tapa izrāde par preses karalieni Emīliju Benjamiņu „Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam”. Jau, sākot ar šo izrādi, MMAF interese un „specializācija” iezīmējās – veidot stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas un Rīgas kultūrā un mākslā. 

Šādā kontekstā tapa skatītāju un nozares speciālistu cildināta izrāde par gleznotāju Jāni Pauļuku „Pauļuks. Rāmji”, kas 2010./2012. gadu sezonā tika izrādīta izstāžu zālē „Arsenāls”. Turpat sadarbībā ar Māru Ķimeli notika atjaunotā „Parīze-Rīga-Parīze” par izcilo mākslinieku pāri Rūdolfu un Elvīru Piņņiem., 2014.gada gada sākumā izstāžu zālē Arsenāls pirmizrādi piedzīvoja izrāde par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu „PADEGS un PADEGS”, bet 2016. gada sākumā  - izrāde par gleznotāju Ugu Skulmi „Uga Skulme. Ceļojums uz vietas” un Jani Rozentālu „No Rozentāla”.

----------------------------------------------------------------------

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec