AKTS

(teātra žanrs - laikmetīgā deja)

Glezna ŽANNA IV (1975), LNMM kolekcija

Autore FELICITA PAUĻUKA (1925 – 2014)Akts ir glezniecības žanrs, kas attēlo kailu cilvēka ķermeni. Savā ziņā arī akts ir portrets. Vienīgi šajā gadījumā stāstītāja ir ne tikai seja, bet viss cilvēka augums. Akta pirmsākumos mākslinieki pārsvarā gleznoja skaistus, muskuļainus vīriešus – kā spēka un varenības simbolu. Pēc tam aktos ienāca arī sievietes – lielākoties kā vīriešu apbrīnas objekts. Vēlāk akti vairs netiecās atspoguļot tikai cilvēka ārējā skaistuma ideālus, bet vairāk ielūkoties cilvēka būtībā. Ļaut viņa ķermenim runāt. Akta glezniecība joprojām ir viens no pirmajiem uzdevumiem mākslas studentiem, lai viņi iemācītos precīzi izzināt cilvēka ķermeņa proporcijas. Tomēr mūsdienās klasisku aktu kā glezniecības žanru mākslinieki izvēlas arvien retāk.

Latvijā viena no spožākajām šī žanra pārstāvēm, kura savas dzīves laikā gleznoja gandrīz tikai aktus, ir Felicita Pauļuka. Viņa ir īpaša arī ar to, ka lielākā daļa mākslinieces aktu ir gleznoti ne ļoti tipiskā tehnikā – ar pasteļa krītiņiem. Modeli, ko jūs redzēsiet Pauļukas gleznā, sauc Žanna. Viņa katru savu modeli uztvēra kā personību, kurš aktīvi līdzdarbojas gleznas tapšanā. Pauļuka uzskatīja, ka svarīgākais ir noķert vienu izteiksmīgu, tikai konkrētajam cilvēkam piemītošu kustību. Šī kustība pastāstīs visu par cilvēka domāšanas veidu un dvēseli.

Daudzi viņu dēvēja par brīnumbērnu un ne velti – Pauļuka iestājās Mākslas akadēmijā, nepabeidzot vidusskolu. Viņai bija tikai 15 gadu. Jau agrā vecumā Felicita apprecējās ar vienu Latvijas glezniecības lielmeistariem – Jāni Pauļuku, kurš bija par viņu 20 gadus vecāks. Pauļuks gribējis ar jauno meiteni iepazīties pēc tam, kad esot ieraudzījis, kā Felicita uzgleznojusi viņa portetu. Pēc desmit gadu laulības viņi izšķīrās, bet Felicita mūžīgi palika Jāņa Pauļuka lielā mīlestība un visu sieviešu mēraukla. Jutekliska, askētiska, smalka un talantīga. Felicita Pauļuka – “Žanna”.

Gleznas ārpus rāmjiem (Portrets)

Gleznas ārpus rāmjiem (Sadzīves žanrs)

Gleznas ārpus rāmjiem (Klusā daba)

Gleznas ārpus rāmjiem (Ainava)

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec