PORTRETS 

(teātra žanrs - stendaps)

Glezna KLAUNU ĢIMENE (2000), LNMM kolekcija

Autore BIRUTA BAUMANE (1922 – 2017)Portrets ir viens no senākajiem žanriem mākslas vēsturē. Pirmsākumos portreta galvenais uzdevums bija attēlot cilvēku viņa varenībā – tādu, kāds viņš gribētu būt. Vai tādu, kādu viņš redz sevi pats. Karalis ar pašapzinīgu seju, rokā milzīgs zobens, mugurā zelta bruņas. Lai visiem ir baisi! Kā tajās mēmēs ar kaķi, kurš ieskatās spogulī un redz sevi kā milzīgu lauvu. Mūsdienās portreti tiecas attēlot cilvēku tādu, kāds viņš ir. Atklāt to, ko viņš varbūt ikdienā cenšas noslēpt.

Klauna tēls kultūrā ir ļoti pretrunīgs. Ārēji spilgts un jautrs, bet viņa acīs slēpjas visas pasaules skumjas. Un bezcerība. Kā, piemēram, Džokera tēlā. Labi, varbūt Makdonalda klauns ir vienkārši superpriecīgs. No tādiem atkal paliek bail, ne? Šīs gleznas autore – Biruta Baumane – klaunus ir gleznojusi visu dzīvi. Viņas klauni nav smieklīgie Makdonalda klauni. Viņas klauni ir tādi, kurus paliek žēl un gribas samīļot. Iespējams, ka šie traģikomiskie tēli zināmā mērā ir viņas pašportreti.

Arī viņa, Biruta Baumane,  ārēji bija spilgta – kupli mati, sarkanas lūpas – , bet iekšēji... Viņa strādāja par zīmēšanas skolotāju, un viņai katru rītu esot kļuvis slikti, iedomājoties, ka atkal būs jāiet uz skolu un jānostājas bērnu priekšā. Viņai bija bail no jums – jauniešiem. Savā ziņā tāpat kā mums – mūžīgajiem klauniem aktieriem. Biruta Baumane, “Klaunu ģimene”.

Gleznas ārpus rāmjiem (Sadzīves žanrs)

Gleznas ārpus rāmjiem (Klusā daba)

Gleznas ārpus rāmjiem (Akts)

Gleznas ārpus rāmjiem (Ainava)

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec