SADZĪVES ŽANRS

(teātra žanrs - detektīvs)

Glezna DIENIŠĶĀ MAIZE (1929), LNMM kolekcija

Autors KĀRLIS MIESNIEKS (1887 – 1977)Glezniecības žanru, kas attēlo cilvēkus kādā viņu ikdienas brīdī, sauc par sadzīves žanru. Vienkārši sakot, tie ir cilvēki, kuri kaut ko dara. Savam laikmetam raksturīgajos tērpos dejo baletu, spēlē kārtis vai līksmo viesībās. Šajā žanrā var parādīties arī portreta elementi. Taču sadzīves žanrā ir attēlota nevis seja kā dvēseles spogulis, bet konkrēta izteiksme, mīmika, kas palīdz izstāstīt gleznas kopējo stāstu.

Piemēram, ja kādam vēderā ir iedurts nazis, gleznā viņa sejā visdrīzāk atspoguļosies sāpes. Vai arī, ja gleznā ir attēlots noziegumā pieķerts cilvēks, viņa sejā būs nolasāmas bailes, un tā tālāk. Principā sadzīves žanrs ir kā teātra izrāde, kas ir parādīta vienā apstādinātā mirklī. Šajā žanrā ir gleznojuši gandrīz visi lielie pasaules mākslinieki.

Tostarp arī mūsu pašu Kārlis Miesnieks. Runā, ka viņš esot bijis garš, skaļš, pašapzinīgs, komunikabls. Bet reizē arī ļoti vienkāršs. Īsts latviešu zemnieks. Saimnieks. Viņš mīlējis dzimteni un ļoti daudz strādājis – Latvijas valsts arhīvā vien ir ap 1500 viņa gleznu. Miesnieks, tā teikt, stingri stāvēja uz uz zemes un bija viscaur reālists. Gleznoja to, ko redzēja.

Gleznas ārpus rāmjiem (Portrets)

Gleznas ārpus rāmjiem (Klusā daba)

Gleznas ārpus rāmjiem (Akts)

Gleznas ārpus rāmjiem (Ainava)

 

 

 

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec