Lassus Pub Crawl

Lassus Pub Crawl


Latvijā nebijis projekts – "LASSUS PUB CRAWL" jeb "Orlando di Lasso krogu tūre“

No 1. līdz 3. jūlijam Latvijā notiks nebijis projekts - pirmo reizi Latvijā viesosies izcilais flāmu senās mūzikas ansamblis Zefiro Torna (Beļģija, vadītājs Jurgens Debruins), kas sadarbībā ar vokālo ansambli "Putnu dārzs" (Latvija, vadītāja Antra Dreģe) atskaņos renesanses komponista Orlando di Lasso laicīgo skaņdarbus, iedzīvinot koncertprogrammā “krogu tūres” tradīciju. Projekta "Lassus Pub crawl" programmu veido kolorīts daudzbalsīgo dziesmu kokteilis – franču šansoni, itāļu vilanellas un vācu dzērāju dziesmas.

Programmas ideja dzima Monsā (Beļģija), gatavojot Eiropas Kultūras galvaspilsētas 2015 svinības. Monsa ir renesanses meistara Orlando di Lasso dzimtā pilsēta, kuras šarms, senatnīgā atmosfēra un izsmalcināto krodziņu izvēle iedvesmoja mūziķus “krogu tūres” koncertprogrammai. Orlando di Lasso ģeniālā komponista roka padarījusi par dārgakmeņiem franču, itāļu un vācu krogus dziesmas, liekot satikties “augstajai” un “zemajai” kultūrai – kolorītajās dziesmās strāvo sulīga dzīves izjūta: skaistums, dzīvesprieks, dekadence, skumjas un parodijas. Latvijā “krogus tūres” kustība ir maz pazīstama, toties daudzās Eiropas pilsētās bāru tūres ir ļoti populāras un darbojas kā sociālizēšanās pasākums lokālajām komūnām un tūristiem. Projekts sevī ietver flāmu senās mūzikas ansambļa Zefiro Torna sadarbību ar koriem un vokālajiem ansambļiem piecās Eiropas valstīs – Vācijā, Slovēnijā, Itālijā, Beļgijā un Latvijā. Katrs koris izvēlas 10 - 15 dziesmas no Lasso laicīgo darbu repertuāra, un sadarbībā ar izcilajiem Zefiro Torna  mūziķiem katrā valstī iestudē atšķirīgu koncertprogrammu. Projekta pirmatskaņojums notika Monsā un Mehelenā (Beļģija) 2015. gada septembrī. Pirmā pieturvieta ārpus Beļgijas projektam "Lassus Pub Crawl" ir Latvija – koncerti notiks Liepājā, 2. jūlijā “Promenade hotel” Hika zālē un Rīgā, 3. jūlijā Mazajā ģildē. 

Koncerta dalībnieki dosies arī nelielās “krogus tūrēs” pa Rīgas kafejnīcām un bāriem, pa ceļam sniedzot īsus flesh-mob tipa koncertus. Par krogu tūri (angliski pub crawl, bar tour, bar crawl vai bar-hopping) sauc  pasākumu, kad viens vai vairāki cilvēki vienas dienas vai nakts laikā iegriežas daudzos bāros, parasti pārvietojoties kājām vai ar publisko transportu, reizēm ar divriteni. Pie dzēriena glāzes tiek nolemts, kur dosies tālāk. Šīs tūres fokusējas uz jaunu draugu satikšanu un jaunu bāru iepazīšanu svešās pilsētās. Ziemeļspānijā, basku zemē krogus tūru tradīcija, kur vīriešu kārtas draugi staigā pa krogiem, izdzer mazu glāzi vīna katrā krogā un bieži dzied tautas dziesmas, pazīstama kā txikiteo vai chiquiteo un var tikt noturēta gan dienā, gan naktī. Dzērāju dziesmas ir neatņemama krogu tūres sastāvdaļa arī Kanādā un  Īrijā. 20. gadsimtā šajās izdarībās sāka piedalīties arī sievietes, organizējot savas grupas un tūres.

Orlando di Lasso bija izcila Eiropas kultūras personība – meistarīgs dziedātājs un pieprasīts komponists, kura darbi bija starptautiski augsti novērtēti jau viņa dzīves laikā. Viņa kompozīcijas tiek uzskatītas par 16. gs. renesanses mūzikas kulmināciju. Līdzās izsmalcinātām mesām, pasijām, magnifikātiem, himnām un motetēm, Lasso iemēģinājis roku arī visos tā laika populārajos laicīgo dziesmu žanros ar mērķi sasniegt pēc iespējas plašāku auditoriju. Ceļojot un strādājot augstmaņu galmos visā Eiropā, Lasso iepazina un izmantoja savos darbos dažādas nacionālas stilistikas elementus un žanrus. 

Franču šansonos meistarīgi tiek izspēlēts viss cilvēcisko klupšanas akmeņu spektrs. Daži no tekstiem ir izcili dzejas meistardarbi, jo nāk no lielo franču dzejnieku plejādes, kā piemēram Ronsārs, kurpretī citi, viduvējas kvalitātes teksti ir divdomīgi vai pat nepārprotami erotiska rakstura. Dzērāju dziesma “O vin en vigne” ir tuva radiniece ļoti populārajām “Chanson Parisienne” un “Il estoit une religieuse”, kas atļaujas pajokot par mūku un mūķeņu attiecībām un aplamībām baznīcā.

Īpaši mīlot Petrarkas dzeju, Lasso virtuozi iemēģināja roku arī itāļu madrigālu sacerēšanā. Itāļu deju dziesmas – neapolitāņu vilanellas un moreskas nes absurdus nosaukumus kā “Chi chilli chi?” vai “Cucurucu!” un acumirklī kļūst ļoti populāras tautā.

Vācu dziesmas, ko Lasso raksturojis kā "tapfrig" (drosmīgas), izrādījās lokāls fenomens. Un, lai gan tekstu tematika ir diezgan aprobežota – vīns un alus, kas plūst brīvi, Lasso tomēr izdodas transformēt tās muzikālos dārgakmeņos.

Flāmu senās mūzikas ansamblis Zefiro Torna (ZT) specializējies  Eiropas viduslaiku, renesanses un baroka mūzikas atskaņošanā unikālā veidā.  Autentiskie senie instrumenti, kā arī spēles, dziedāšanas un improvizācijas tehnikas balstītas rūpīgā vēsturisko mūzikas stilu izpētē. Tomēr ZT neaprobežojas tikai ar vēsturisku pieeju senās mūzikas atskaņošanā, bet labprāt izmanto arī mūsdienu mākslas izpausmes formas. Neskaitāmi iestudējumi, kas tapuši, sadarbojoties ar literātiem, vizuālās mākslas pārstāvjiem, dejotājiem, mūsdienu mūzikas izpildītājiem un folkmūziķiem, vienmēr centrējas ap kādu simbolisku vai alegorisku tēmu. 

Šī pieeja padarījusi ansambli slavenu gan Beļģijā, gan citur pasaulē. Zefiro Torna ir gaidīts viesis slavenās koncertzālēs, festivālos, mākslas muzejos un galerijās. Viņu iestudējumi regulāri tiek apbalvoti, daži no tiem ir ieskaņoti CD (http://www.zefirotorna.be/home2.html).

Jauktais vokālais ansamblis "Putnu dārzs" ir populārā sieviešu ansambļa "Putni" tradīciju mantinieks. "Putni" dibināti 1993.gadā, apvienojoties 8 dziedātājām. 2008. gadā uz esošā ansambļa bāzes izveidojās 2 patstāvīgi kolektīvi – profesionālu brīvmākslinieču grupa "Putni" un jauktais ansamblis "Putnu dārzs". Kopjot a cappella dziedāšanas tradīciju, ansamblis "Putnu dārzs" 

realizē savu īpašu darbības programmu un īsteno radošas, konceptuālas un inovatīvas sadarbības formas, uzstājoties kopā ar citiem kolektīviem, kā arī profesionāliem mūziķiem un komponistiem. Ansambļa dalībnieki ir aktīvi un pieredzējuši Latvijas vokālo ansambļu kustības dalībnieki un entuziasti, lielākā daļa dziedātāju ir ar Latvijas profesionālo koru darba pieredzi, inteliģentas un atraktīvas personības. Katra koncertprogramma ir intensīvas visu dziedātāju kopdarbības rezultāts.

Ansambļa repertuārs ir plašs un daudzveidīgs, ansamblis sniedz regulārus koncertus Latvijā un ārpus tās robežām, taču īpaši lepojas ar dalību slavenā Bostonas latviešu ansambļa "Kolibri" (2009) vēsturiskā repertuāra atjaunošanā un atskaņošanā, ar "Izrādi - romanci" (2011) pēc A. Tolstoja motīviem, sadarbībā ar RTU krievu studentu teātri "Kamertonis". Pēdējo gadu spilgtākie notikumi ir koncertprogrammas "21 mīlestības madrigāls" (2013), Tautas dziesmu koncerts un Ziemassvētku koncerts (2014), dalība “Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas lielkoncertā Mežaparka estrādē "Lec saulīte" solistu statusā (2014), dalība Latvijas - Šveices kameroperu projektā "Līsistrate" (2014), projekts "Četri koncerti Zemgales baznīcās" (2015), kā arī regulāra dalība Rīgas pilsētas rīkotajos koncertos – skatēs un konkursos, kuros gūtas tikai godalgotas vietas. Ansambļa vadītāja ir Latvijas Radio kora māksliniece Antra Dreģe.

Projektu īsteno kultūras biedrība “ Spektrs”, biedrība "Intelekts" un nodibinājums “Mūzikas un mākslas atbalsts fonds”.

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec