Pasaules mūzikas ansamblis KONSTANTINOPOLE

The Ensemble Constantinople:

Kija Tabasjans (Kiya Tabassian, Irāna / Kanāda, sītara un vokāls)
Šarbels Rūana (Charbel Rouhana, Libāna / Kanāda, ūds un vokāls)

30. jūnijā plkst. 19.00, Spīķeru koncertzālē, Rīgā

Iedvesmojoties no senās pilsētas, kas apgaismoja Austrumus un Rietumus, ansamblis Constantinople tika dibināts 1998. gadā Monreālā (Kanāda). Ansambļa radošās izpētes teritorija ir ļoti plaša – no viduslaiku manuskriptiem līdz mūsdienu estētikai, no Vidusjūras Eiropas līdz Tuvo Austrumu tradīcijām. Tā ietver ne tikai ģeogrāfiskos, bet arī vēsturiskos, kultūras un personības aspektus. Būdami komponisti un instrumentu virtuozi, mūziķi kā pieredzējuši ceļotāji ir izpētījuši plašu mūzikas ceļu loku, meklējot iedvesmu šajos avotos un atklājot arvien jaunus apvāršņus. Mūziķi apvieno ūdu un sītaru mūzikālā dialogā starp arābu Maqam un persiešu Dastgāh stiliem. Kultūras un vēstures robežas tiek pārkāptas, lai tās atkal savienotu, un šī izpratne par piederību vairākām laika telpām abiem mūziķiem ir tikpat vienkārša kā elpošana.

Savos pētījumos un iestudējumos ansamblis sadarbojas ar vadošajiem mūziķiem starptautiskajā arēnā, apvienojot dažādus mūzikas stilus vienotā valodā. Līdztekus koncertturnejām Eiropā, Tuvajos Austrumos un Amerikā, ansamblis katru gadu sniedz koncertsēriju Monreālas koncertu sezonā, piedāvājot jaunu darbu pirmatskaņojumus. Balstoties uz Eiropas, Vidusjūras un Tuvo Austrumu kultūru viduslaiku un renesanses mantojumu, ansambļa mūziķi ir izveidojuši vairāk nekā 40 programmu, kas guvušas atzinību visā pasaulē. Ansambļa programmas ir ierakstītas un pārraidītas Eiropas un Kanādas radio sabiedrībās, izdoti 16 albumi. Ansamblis uzstājies ap 140 pilsētās 28 valstīs, tā darbību atbalsta Kanādas Mākslu padome, Kvebekas mākslas un vēstuļu padome, Monreālas mākslas padome.

Informācija: https://constantinople.ca/en/home/

Duets Kija Tabasjans / Šarbels Rūana:
https://soundcloud.com/ensembleconstantinople/extrait-duo-charbel-rouhana-kiya-tabassian

Kija Tabasjans (Kiya Tabassian) ir ansambļa Constantinople mākslinieciskais vadītājs un viens no tā līdzdibinātājiem. Dzimis 1976. gadā Teherānā, Irānā, Kija 14 gadu vecumā kopā ar ģimeni emigrēja uz Kvebeku, paņemot līdzi arī iegūtās zināšanas senajā persiešu mūzikā, īpaši sītara spēlē un vokālajā mākslā. Viņš studēja kompozīciju Monreālas Mūzikas konservatorijā un vēlējās kļūt par mūziķi, komponistu un vēsturnieku. Tabasjans uzstājies visā pasaulē un piedalījies daudzos eklektiskos projektos. Kopš 1996. gada regulāri sadarbojies ar Kanādas Radio, 2002.-2005. gadā kā starptautiskā MediMuses projekta grupas dalībnieks piedalījies Vidusjūras mūzikas vēstures un repertuāra pētījumā. Sadarbībā ar The Atlas Ensemble (Nīderlande) un The Atlas Academy, kurā kopš 2009. gada ir pasniedzējs, piedalījies projektā, kura mērķis ir sasaistīt mūsdienu mūziku ar mutvārdu tradīcijām. Daudzas mūzikas apvienības ir uzrunājušas viņu kā komponistu, tostarp Monreālas simfoniskais orķestris, Nouvel Ensemble Moderne un EBU (European Broadcasting Union). Rakstījis mūziku dokumentālajām un mākslas filmām. 2017. gadā viņš tika nominēts kā asociētais mākslinieks prestižajā festivālā Rencontres musicales de Conques. Tabasjans ir Monreālas Mūzikas padomes biedrs un mūzikas komitejas vadītājs. Nesen Kvebekas mūzikas padome viņu aicināja izveidot komiteju, lai izpētītu visas pasaules mūzikas lomu atskaņošanas kontekstā. Kvebekas sabiedrība 2017. gadā izvirzīja viņu atklāt Monreālā Pasaules mūzikas centru un kļūt par tā māksliniecisko vadītāju.

Šarbels Rūana (Charbel Rouhana) ir viens no labākajiem ūda spēlētājiem Libānā. Dzimis 1965. gadā Beirutas ziemeļdaļā, Šarbels mācījās mūziku Svētā Gara universitātē Kaslibā, iegūstot diplomu ūda spēlē (1986) un maģistra grādu muzikoloģijā (1987). Izveidojis jaunu metodiku ūda spēlē. To publicēja un apstiprināja Nacionālā Mūzikas konservatorija un Mūzikas fakultāte Svētā Gara universitātē, kur viņš pasniedz ūda spēli kopš 1986. gada. Šarbels Rūana kopš 1984. gada ir uzstājies koncertos un festivālos daudzās valstīs, komponējis un sadarbojies ar horeogrāfu Abdulu Halīmu Karakallu (Caracalla). Vairāku nacionālo godalgu ieguvējs, 1995. gadā Japānā Hirajama konkursā ieguvis pirmo balvu par labāko kompozīciju.

Mūziķis uzskata, ka Austrumu-arābu mūzika piedzīvo tradicionālo instrumentu renesansi, it īpaši ūds, kas ir senākais no instrumentiem un vienmēr bijis saistīts ar tradicionālo dziedāšanu un klasisko arābu mūziku. Šarbela kompozīcijām ir izdevies transformēt šo tradicionālo instrumentu daudznacionālā, mūsdienīgā instrumentā, kas spēj sazināties ar citām kultūrām un mūziku, akcentējot Austrumu-arābu stilu.

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® | Crosstec