Marks Vella

MARKS VELLA (Francija. Klavieres)

28. jūnijā plkst. 20.00, Rīgā, Mākslas muzeja “Rīgas Birža” ātrijā

Pirmo reizi Latvijā koncertēs Marks Vella (Marc Vella) – pianists, komponists, improvizators, lektors, izgudrotājs un producents, kura mākslinieciskais koncepts ir unikāls un pavisam neparasts.

Marks Vella ir virtuozs pianists, akadēmisko izglītību ieguvis ENM (Ecole Normale de Musique) Parīzē, kur arī pasniedzis klavierspēli. Par savām kompozīcijām ieguvis Kompozīcijas balvu Parīzē 1985. gadā un pirmo godalgu TIM (Tournoi International de Musique) Romā 1999. gadā, sniedzis solokoncertus visā pasaulē, ierakstījis astoņus albumus. Viņa darbi tiek publicēti un spēlēti starptautiskos klavieru konkursos. Viņš ir pieprasīts mūziķis daudzos ievērojamos mūzikas festivālos, uzstājies arī pāvesta Jāņa Pāvila II vizītes laikā Parīzē 1997. gadā.

24 gadu vecumā Marks Vella atteicās no spožās karjeras pasaules metropolēs un izvēlējās misiju ar mūziku radīt prieku un mīlestību visattālākajās pasaules daļās – viņš ievietoja savu flīģeli automašīnas piekabē un kļuva par nomadu pianistu, turpmākos 30 gadus nobraucot vairāk kā 200 tūkstošus kilometru un spēlējot visneiedomājamākajās vietās, kur nekad nav redzētas un dzirdētas klavieres un kur neeksistē pat ideja par koncertzāli – Madagaskaras mežos, Afrikas ciematos, Austrumeiropas valstīs, Sahāras tuksnesī, Indijas zaļajās pilsētās un Pakistānas kalnos. Viņa radītā “Mīlestības karavāna" (La Caravane amoureuse) sildījusi cilvēku sirdis ap 40 valstīs: Etiopijā, Tunisijā, Marokā, Sīrijā, Libānā, Indijā, Turcijā, Francijā, Šveicē, Luksemburgā, Beļģijā, Kanādā, Spānijā, Portugālē, Rumānijā, Ungārijā, Bulgārijā, Slovēnijā, Serbijā u.c., spēlējot tiem, kam mūzika vajadzīga kā terapija, brīnums vai mīlestība. Piedaloties daudzu valstu uzņēmējiem, politiķiem un diplomātiem, Vella veido dokumentālo filmu UNESCO vadītā projektā par mieru, solidaritāti un vides ekoloģiju pasaulē.

Marks Vella ir ekscentrisks pētnieks: pateicoties variacordes – speciāli klavierēm veidotiem ergonomiskiem, viegliem un kompaktiem mehānismiem, ko viņš izstrādāja kopīgā pētījumā ar komponistu un tēlnieku Žanu Žaku Lamenti, viņš izveidoja savu unikālu stilu un instrumentu, piešķirot klavierēm pilnīgi jaunu orķestra dimensiju, kas ļauj viņa mūzikai rezonēt negaidītos tembros – kļūt par arfu vai klavesīnu, dziedāt kā čellam vai vibrēt kā marimbai.

Komponista mūzika ir dziļa un spēcīga, un klusuma vieta tajā ir būtiska. Neatņemama Marka Vellas daiļrades sastāvdaļa ir improvizācija, tā ir viņa radītās mūzikas pamatā. 2011. gadā viņš izveidoja La Touche festivālu, veltītu improvizācijai uz klavierēm. Marks Vella ir sešu grāmatu autors un augsti kvalificēts lektors. Uzaicināts piedalīties TED konferencē (TECxMonteCarlo) par vienu no šodienas aktuālajām problēmām – cilvēka centieniem būt perfektam, Marks Vella dalās ar savu mūzikas un dzīves filozofiju atklājot, ka “pilnība ir nepilnībā, kas sevi mīl un pieņem”. Viņš radījis koncertlekciju ciklu “Concerts d'émergence”, regulāri piedāvā kursus “Dzīvot savādāk – dzīves mūzika” profesionāliem mūziķiem un interesentiem.

Latvijā šī būs virtuozā pianista Marka Vella pirmā uzstāšanās. Koncerta programmā skanēs Vellas kompozīcijas un improvizācijas, kas aizvedīs nedzirdētā un oriģinālā pianista atskaņotās mūzikas pasaulē.

Vairāk informācijas – vietnēs:

www.marcvella.com
www.pianistenomade.com

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec