Kokles dvēsele

LAIMA JANSONE. KOKLES DVĒSELE

26. jūnijā plkst. 20.00, Rīgā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Šī gada Introvertās mākslas festivālu atklās izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones solo koncerts. Laima ir Latvijā vispazīstamākā tautas mūzikas pārstāve, kuras vārds izskanējis arī tālu pasaulē. Mūziķes plašā popularitāte aizsākās  2011. gadā, kad tika izdots DVD un CD “Sidrabs”, un Laima pirmo reizi pārstāvēja Latviju pasaules mūzikas lielākā un ietekmīgākā gadatirgus WOMEX (World Music Expo) oficiālajā programmā. Kopš tā laika Laima regulāri tiek aicināta uzstāties gan Latvijas koncertzālēs, gan koncertos visā pasaulē – tostarp Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Itālijā, Beļģijā, Vācijā, Austrijā, Fēru salās, Japānā, Austrālijā, ASV, Abū Dabī, Ķīnā u.c. Spēlējusi kopā ar Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Riga”, Latvijas Radio kori, dūdu un bungu grupu “Auļi”, grupām “Skyforger”, “Astro'n'out”, etnodžeza trio “Zarbugans” Baltijas lielākajā džeza festivālā “Rīgas Ritmi” un Cēsu mākslas festivālā, ar Fēru salu dziedātāju Eivoru, maestro Raimondu Paulu Eiropas Kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 koncertā “Dzimuši Rīgā”. Veiksmīga skatuviskā sadarbība bijusi arī ar DJ Monstu, ar kuru kopā izdots albums “Zeme” (2016), tapuši ieraksti kopā ar Renāru Kauperu. Laima veidojusi muzikālo noformējumu gan teātra, gan laikmetīgās dejas izrādēm. Latvijas Televīzijā par Laimu uzņemta dokumentāla filma “Kokles pavēlniece” (2013). 2014. gadā Jansoni nominēja „Lielās mūzikas balvai 2013” kategorijā „Gada jaunais mākslinieks”.

Laimas Jansones rokās senais latviešu instruments – kokle atdzīvojas mūsdienīgās un enerģijas pilnās skaņās. Laima ir muzicējusi kopā ar dažādu žanru mūziķiem – sākot ar popa un roka, un beidzot ar džeza un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem. Tomēr, pēc bagātīgās pieredzes, kas iegūta, spēlējot dažādos sastāvos un žanros kopā ar visdažādākajiem instrumentiem, mūziķe atzīst, ka ilgojas atgriezties pie pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vien kokles dvēsele.

Savu pirmo solo programmu “Ad Lucem” festivālā Laima Jansone sniedza 2010. gadā Vecgulbenes muižā, vēl pirms plašās popularitātes, ko aizsāka viņas albuma “Sidrabs” iznākšana. Kādā intervijā viņa stāsta: “Viena no pieredzēm man bija pirms vairākiem gadiem Introvertās mūzikas festivālā, vienā no pirmajiem solo koncertiem. Viss koncerts tika spēlēts bez pārtraukuma un bez aplausiem pa vidu. Tās bija 60 minūtes tīras skaņas. Ļoti meditatīvas, klusinātas, iekšējas skaņas. Brīdī, kad tas beidzas, ir tāds pārdzīvojums! Tu esi bijis tajā klusumā, koncentrējies, gan kā spēlētājs, gan klausītājs, un kaut kas ir mainījies! Tā ir mūzikas terapija. Tu pat nevari pateikt – kas, bet kaut kas ļoti būtiski ir mainījies tevī pašā...”

Šogad speciāli “Ad Lucem” festivālam Laima Jansone veido jaunu solo programmu, kurā mūziķe, apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, dalīsies savas radošās pasaules bagātībā. Tas būs muzikāls ceļojums, kurā dzirdēsim mūziķes vairāku gadu laikā uzkrātās daudzveidīgās radošās darbības augļus, un kurā izskanēs Laimas pašas dziļākā tiecība – atgriezties pie savas būtības.


Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec