Dienvidindijas senā garīgā mūzika

DIENVIDINDIJAS SENĀ GARĪGĀ MŪZIKA

Gājatri Venkataragavana (Gayathri Venkataraghavan) (Indija): balss

Maisore Srikants (Mysore Srikanth) (Indija): vijole

Manojs Siva (Manoj Siva) (Indija): mridangams

Pasaulslavenā indiešu garīgās mūzikas izpildītāja un Indijas tradicionālo instrumentu ansamblis pirmo reizi viesosies Latvijā, lai iepazīstinātu ar Dienvidindijas mūzikas tradīciju (Karnātaku) un seno garīgo dziedājumu kultūru.

DIENVIDINDIJAS SENĀ GARĪGĀ MŪZIKA

Baltijā pirmo reizi viesosies viena no ievērojamākajām indiešu profesionālās mākslas dziedātājām Gājatri Venkataragavana, kas pārstāv Dienvidindijas mūzikas tradīciju Karnātaku. Indijas klasiskajā mūzikā ir nodalāmi divi galvenie apakšžanri – Hindustani un Karnātaka: Hindustani mūzika ir izplatīta Indijas ziemeļos, un tajā vērojama spēcīga persiešu kultūras un islāma ietekme, savukārt Karnātaka mūzikas sistēma ir saglabājusies tikai četros mūsdienu štatos Indijas dienvidu daļā, un tā ir attīstījusies no senajām vēdiskajām tradīcijām. Galvenais uzsvars Karnātakas mākslā likts uz vokālo mūziku – vairums kompozīciju ir rakstītas dziedāšanai, un pat instrumentu spēle ir jāatskaņo gāyaki (dziedāšanas) stilā. Karnātakas tekstus ir radījuši seno laiku dzejnieki, un tie galvenokārt veltīti dieva godināšanai. Rāgas ir īpaša Indijas klasiskās mūzikas sastāvdaļa, kur katrai skaņai un intonācijai ir dziļa jēga un nozīme. Indieši teic, ka rāgām piemītot brīnumains dziedinošs spēks. Gājatrī Venkataragavanas un indiešu tradicionālo instrumentu grupas veidotajā programmā skanēs Dienvidindijas senie garīgie dziedājumi, kurus uzskata par vistuvākajiem Vēdu kultūras mantojumam.

Gājatri VENKATARAGAVANA (Gayathri VENKATARAGHAVAN)

Dienvidindijas klasiskās mūzikas dziedātāja Gājatri Venkataragavana ir vispieprasītākā Karnātakas mūzikas izpildītāja Indijā un ārzemēs. Viņa ir Indijas Nacionālā publiskā radio (All India Radio) augstākā līmeņa akreditētā māksliniece, iegūstot šo statusu ar uzvaru nacionālā līmeņa konkursā 1993. gadā. Viņas balss regulāri skan radio ēterā nacionālā līmeņa ierakstos, viņa veic ierakstus arī radio arhīva vajadzībām, kā arī dažādiem nacionāliem un reģionāliem televīzijas kanāliem. Gājatri unikālā balss tiek uzskatīta par vienu no bagātākajām starp Karnātakas mūzikas izpildītājiem. Spēcīgais, melodiskais un ārkārtīgi patīkamais tembrs apvienojumā ar virtuozi pārvaldītajiem sarežģītajiem indiešu dziedāšanas tehnikas veidiem ļauj Gājatrī balsij skanēt plaša diapazona briljantās pasāžās, reizē saglabājot skaņas intimitāti, patiesu muzikalitāti, garīgu dziļumu un piesātinājumu. Karnātakas mūzikas tradīcijā ir daudz būtisku sastāvdaļu, piemēram, bhakthi (pielūgsme), shruthi (tonis) un laya (ritms). Gāyatri spēj šīs kvalitātes nodot klausītājam vistīrākajā formā. Dzimusi Dienvidindijas metropolē Čennajā (Madrasā), kur, pateicoties savām neparastajām spējām, Gājatrī, vecāku mudināta, jau agrā bērnībā sāka apgūt Karnātakas dziedāšanas mākslu, mācoties pie labākajiem šīs tradīcijas skolotājiem. Augstāko meistarību viņa apguva pie izcilā mūziķa un īpašā guru Ačarjas Čūdamani (Acharya Choodamani), kurš bija pazīstamā meistara Krišnamurti sekotājs. Jau bērnībā Gājatri ieguva godalgas dažādos konkursos, kam sekoja Mūzikas akadēmijas un citu prestižu mākslas organizāciju apbalvojumi un atzinības gan Indijā, gan visā pasaulē. Viņa regulāri uzstājas dažādos mākslas centros un koncertzālēs visā Indijā, vairākkārt koncertējusi arī ASV, Kanādā, Lielbritānijā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Singapūrā un Maskatā, gūstot kritiķu apbrīnas pilnas atsauksmes. Vairāk informācijas – vietnē www.gayathrivenkataraghavan.com

Maisore SRIKANTS (Mysore SRIKANTH)

Klasiskā vijole Maisore Srikants, viens no pieprasītākajiem Karnātakas mūzikas pavadošajiem vijolniekiem, ir neticami talantīgs mūziķis, mācījies pie leģendārā guru Sri H.K.Narasimhamurtī un apguvis spēles tehniku, kas ir ļoti unikāla un melodiska. Viņš spēj nemanāmi sapludināt instrumentālo mūziku ar Karnātakas dziedātāja balsi un perkusijām, vienlaikus nodrošinot, ka vijoles tembrs izvijas savā burvībā, un tas viņu izceļ citu instrumentālistu vidū. Maisore spēlē vijoli vairāk nekā divdesmit gadus, un savas izcilās karjeras laikā ieguvis daudz balvu un atzinību. Viņš ir ierakstījis vairākus kompaktdiskus un albumus kopā ar cienījamiem māksliniekiem tādos žanros kā klasiskā Karnātaka, mūsdienu fusion un pasaules mūzika. Viņa albums “Dziļai relaksācijai un meditācijai” ir ieņēmis pirmo vietu Apple pasaules mūzikas ierakstu kategorijā. Mūziķis uzstājies plašās koncertturnejās ASV, Kanādā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Honkongā, Dubaijā, Singapūrā, Katarā, Abū Dabī, Lielbritānijā, Francijā, Šrilankā, Malaizijā, Zambijā, Vācijā, Itālijā un Holandē.

Manojs SIVA (Manoj SIVA)

Mridangams Manojs Siva ir izcils perkusionists, kura izpildījuma veids citu mūsdienu perkusionistu vidū izceļas ar unikālu pirkstu izvietojuma tehniku. To viņš apguvis, no ļoti agra vecuma mācoties klasisko indiešu sitaminstrumentu mridangamu pie leģendāriem mūziķiem un Indijas izcilākajiem perkusionistiem – Kumbakonam Sri Radžapas Aijera (Kumbakonam Sri Rajappa Iyer) un Sangīta Kalanidhi Palagata Sri R.Raghu (Sangeetha Kalanidhi Palaghat Sri R.Raghu). Manoja Sivas neparasto talantu veido īpaša perkusiju spēles sarežģīto nianšu izjūta un padziļinātas zināšanas par mridangama smalkākajiem aspektiem, kas apvienojas ar retām spējām ritmu pārvērst mūzikā. Mūziķi un rasikas (eksperti, kas spēj novērtēt Karnātakas mūziku, par rasikām parasti sauc arī auditoriju Karnātakas mūzikas koncertos) augstu novērtē Manoja pilnīgo izpratni par kritis (dziesmu) un viņa lielo pienesumu vokālajā mūzikā. Kā ievērojams starptautiska līmeņa mākslinieks Manojs Siva ir piedalījies prestižos mūzikas festivālos visā Indijā, un viņam ir bijusi sevišķa privilēģija muzicēt Indijas prezidenta oficiālajā namā Rāštrapatī Bhavan (Rashtrapati Bhavan). Mūziķis regulāri koncertē un ir uzstājies daudzās valstīs, tai skaitā ASV, Kanādā, Lielbritānijā, Vācijā, Šrilankā, Malaizijā, Austrālijā, Jaunzēlandā, Nīderlandē, Beļģijā un Honkongā.

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec