Etīžu teātris "NERTEN"

NERTEN

"NERTEN" ir neatkarīgs teātra projekts, kuru veido autori un izpildītāji Toms Treibergs un Svens Kuzmins. "NERTEN" ir radies 2004. gadā un pozicionē sevi kā "etīžu teātri" – tā izrādes ir balstītas uz īsiem, sižetiski pabeigtiem, tematiski un stilistiski atšķirīgiem sižetiem. Taču atšķirībā no samērā populārā improvizācijas teātra žanra, etīžu teātris Nerten savus darbus iestudē un strādā ar dramaturģisko materiālu.


Savās izrādēs "NERTEN" tiecas pēc tematiskas daudzveidības. Un lai gan daļu sižetu varētu raksturot kā smieklīgus un asprātīgus, "NERTEN" etīžu dziļākajos slāņos bieži tiek risinātas ne tikai sadzīviskas un personīgas, bet arī filozofiskas un metafiziskas problēmas. Šo apgalvojumu gan nevajadzētu pārprast – runa ir nevis par augstām intelektuālām virāžām, bet gan par visu to elementu kopumu, kuru mums (cilvēkiem) reizēm piespēlē dzīve.

"NERTEN" teātrim ir raksturīga minimālistiska pieeja formas jautājumiem. Izrāžu scenogrāfija ir reducēta līdz dažiem krēsliem, skatuves tērpu veido vienkāršs melns trikotāžas apģērbs un basas kājas. Atbrīvošanās no visa liekā ir viens no svarīgākajiem "NERTEN" mākslinieciskajiem atradumiem, jo tas sekmē gan skatītāju, gan izpildītāju iztēli. Pateicoties šādai pieejai, "NERTEN" izrādes ir redzamas ne tikai uz teātru skatuvēm, bet arī dažādās radošajās telpās, muzejos, galerijās un brīvdabas festivālos, kur tradicionālas izrādes nebūtu iespējamas.

"NERTEN" iedvesmas avoti ir tik pat daudzveidīgi kā etīžu sižeti. Kā galvenie jāuzskaita britu skečšovi, tādi kā Montī Paitona lidojošais cirks vai The Fast Show, kā arī pasaules literatūra un filozofija, tostarp Jerofejevs, Kirkegors, Keinss un citi. Protams, svarīga ir arī mūzika un kino, kā arī vienkārši dzīve ar tās nesaprotamajiem samezglojumiem, kurus ērtības labad var saukt arī par absurdu.

Nozīmīgākās izrādes 2014. un 2013. gadā:


•    Meistari par klasiķiem, R. Sutas un A. Beļcovas memoriālais muzejs,
•    Opera Frīlancera nāve,sadarbībā ar komponistu Platonu Buravicki, pirmizrāde Kaņepes Kultūras centrs;
•    Etīžu teātra "NERTEN" 10 gadu jubilejas izrāde, Laikmetīgās mākslas centrs Totaldobže;  
•    Laikmetīgās mākslas nakts Akti naktī, Liepāja
•    Izdevniecības "Neputns" grāmatu sērijas "Latvijas mākslas klasika" atvēršana, Mūkusalas mākslas salons;
•    Izglītojošas irādes skolēniem izstādes 1914 ietvaros, LNMM izstāžu zāle Arsenāls
•    Rīgas dzejas kartes atklāšana, NicePLace Mansards;
•    Festivāla Prozas lasījumi 2013 noslēgums;
•    Sērena Kirkegora simtgadei veltīts izrāžu cikls Domātāja portrets, 2013;
•    I. Šlāpina grāmatas Jauno latviešu valoda atvēršana, 2013;
•    Izrāde Ironisks komentārs par mākslu, LNMM izstāžu zāle Arsenāls, 2013.

Uga Skulme. Ceļojums uz vietas

Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec