Vakara Lūgšana

 

 

Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM

26. jūlijā 20:00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā


Pasākumu drīkst apmeklēt no 7 gadu vecuma
Pasākuma valoda: latviešu/krievu/angļu
Vairāk informācijas: www.adlucem.lv

 

 

 

 

 

 

 

„VAKARA LŪGŠANA”
Arvo Perta, Valentīna Silvestrova, Pētera Vaska, Sera Džona Tavenera mūzika
Latvijas Radio koris, diriģents Sigvards Kļava
Anrī Demarkets (Henri Demarquette, Francija, čells)

Latvijas Radio kora un diriģenta Sigvarda Kļavas veidotajā programmā „VAKARA LŪGŠANA” skanēs apgarotākie un skaistākie 20.gs. komponistu Arvo Perta un Valentīna Silvestrova skaņdarbi. Programmu tematiski, harmoniski un garīgi papildinās Džona Tavenera pārpasaulīgais skaņdarbs „Svjati” Latvijas Radio kora un franču čellista Anrī Demarketa dziļi izjustajā sniegumā. Ievērojamais un Latvijas publikas iemīļotais čellists Anrī Demarkets klausītājiem jau pazīstams gan no iepriešējiem festivāla, gan arī Sinfonietta Rīga sadarbības koncertiem. Čellista un Latvijas Radio kora kopspēle ievadīs jaunu starptautisku sadarbību, kuras rezultātā iecerēta speciāli čellam un korim radīta koncertprogramma.

Koncertprogrammā iekļautie komponisti ir izteikti introvertas mākslas radītāji, viņu darbi rosina eksistenciālas pārdomas, tos caurstrāvo miers, gaišums un sakrāls skaistums. Gan Arvo Perta un Valentīna Silvestrova, gan Džona Tavenera daiļradi ir ietekmējusi krievu pareizticīgo baznīcas mūzika, viņu skaņdarbus klausītāji jau ir iemīļojuši. Latvijā mazāk pazīstama ir ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova mūzika, kuras augstvērtīgais atskaņojums Latvijas Radio kora sniegumā ir īpašs baudījums, jo saturiski piesātināto skaņdarbu īpatnība ir to izpildīšana pusbalsī. Silvestrovu uzskata par vienu no savdabīgākajiem un apgarotākajiem mūsdienu komponistiem, kam raksturīga īpaša interese par pēcskaņu – skaņas turpināšanos, kad tā jau it kā izskanējusi. Pats komponists to dēvē par metamūziku, bet par galveno mūzikā uzskata caurspīdīgumu un gaismas izjūtu, kas ir ļoti atbilstoši Introvertās mākslas festivāla idejai.


Latvijas Radio koris (LRK) ir viens no Eiropas pieprasītākajiem profesionālajiem kamerkoriem. Kora īpašie panākumi ir saistīti ar viņu darbības neparasto radošo attīstību, ko var saukt par skaņu laboratoriju – koristi regulāri dažādo savu vokālo arsenālu, pievēršoties gan tradicionālās dziedāšanas noslēpumiem, gan ceturtdaļtoņu un virsskaņu dziedāšanas mākslai. LRK veiktie latviešu komponistu jaundarbu ieskaņojumi vairākkārt uzvarējuši UNESCO starptautiskajā konkursā "Rostrum". Koris regulāri uzstājas prestižos starptautiskos mūzikas forumos un pasaules labākajās koncertzālēs, kora ieskaņotie albumi skaitā jau pārsnieguši pussimtu un ieguvuši pasaules nopietnāko ierakstu recenzentu atzinību, sešas reizes koris saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu.
Koncerta diriģents būs Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava – viens no Latvijas ievērojamākajiem diriģentiem, diriģēšanas pedagogs, producents. Sigvards Kļava kopš 1992. gada, kad viņš kļuva par LRK māksliniecisko vadītāju, padarījis kori par starptautiski pazīstamu vokāli spilgtu vienību, kur katrs dziedātājs ir radoša individualitāte. Viņš ir arī Dziesmu svētku virsdiriģents un mākslinieciskās koncepcijas autors, JVLMA asociētais profesors un Rīgas Doma kora skolas diriģēšanas pasniedzējs, vairākkārtējs Lielās mūzikas balvas ieguvējs, Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas laureāts; uzstājies Berlīnes Konzerthaus un Berlīnes filharmonijā, Monpeljē Berlioza operā, Parīzes Elizejas lauku teātrī un "Cité de la musique" un citur.


Anrī Demarkets, pateicoties savai virtuozitātei, aizrautīgajai spēlei un čella īpašajam tembram, ir gaidīts viesis ne tikai Rīgā, kur viņš sniedzis koncertus Introvertās mūzikas festivālā, leģendārā Rišāra Galiāno septeta sastāvā Astora Pjacollas mūzikas programmā Piazzolla Forever, gan arī kopā ar orķestri „Sinfonietta Rīga” – viņš aktīvi koncertē Tokijā, Ņujorkā, Lisabonā, Pēterburgā, Parīzē un citur pasaulē. Demarketam raksturīga jūtīga, kaislīga, reizē precīza un pārdomāta spēle. Viņa repertuārā ir dažādu žanru, laikmetu un stilu mūzika, Anrī ar viņam piemītošo entuziasmu iesaistās dažādos netradicionālos un neakadēmiskos projektos, veido muzikālas izglītības programmas bērniem un jauniešiem. Demarkets studējis Parīzes Nacionālajā Mūzikas konservatorijā, turpinājis izglītību maģistrantūrā Morisa Žendrona klasē, ieguvis Lavuazjē stipendiju un gadu pavadījis ASV pie Janosa Stārkera. Čellists piedalījies daudzos starptautiskos konkursos, veicis virkni ieskaņojumu, kas saņēmuši prestižas balvas, tostarp viņa ierakstītais albums Romantiskais čells guvis mūzikas izdevuma Le Monde de la Musique atzinību. Mūziķis spēlē itāļu meistara Gofrēdo Kapas 1697. gadā darinātu čellu.


Lapas izstrāde balstīta uz Joomla!® un Crosstec